Veterinární ordinace Blackvet neboli "U Blacka"

 Rána po kastraci kočky

 

 

 

 

 

 

Rousy podstoupila odstranění nádoru ve svých 17 letech. 

  

SWEN 9-lety zadredovany pudlik jako dedicstvi s ulcerovanym meganadorem u zadku.

  Ukol znel jasne: odoperujte ho nebo ho utratte. Nador smrdel, odkapaval z neho sekret, takze v byte spolu s detmi by to nebyla dobra kombinace. Pesan mel obrovkou chut do zivota a novi opatrovnici mu chteli dat sanci. Prvni zakrok zvladl dobre. Problem nastal po 3dnech, kdy se telicko rozhodlo odloucit veskere vnitrni siti.Takze ranu jsme vyparali, hojili mastickami a kdyz byla rana s hezkou granulaci, znovu se vse sesilo, ale tentokrat bez podkozi (dokonce ani monofil 3/0 jsem tam nenechala) a s otvorem pro pripadny odtok sekretu.Nez se vzbudil z narkozy, zahajili sme akci  "dredy dole" a z ostrihanych  dredu bychom poskladali dalsiho psa.

Dnes je Swen ok a dokonce se jeho novi majitele prestahovali do baracku, takze happy end. :)

 

 

 

 

 

 

Diagnostika březosti měsíc po krytí

Deny a jeho katastrofální zuby. Vytrhány všechny zuby na jedné straně, rány sešity, odstraněn zubní kámen ultrazvukem v celkové anestezii.

Pejskové se na ošetření chrupu dostanou většinou pozdě, kdy už je taková paradentóza, že se zuby nedají zachránit.

V ordinaci lidi říkají: "ale vždyť jí" a já pejskovi vytrhám najednou 8zubů včetně stoliček. Člověka trošku zabolí zub a běží k zubaři, psovi nebo kočce vyhnívá půlka zubů z čelisti a k vetovi je přinesou až je na to upozorní neskutečný smrad z tlamy.
Zvířata cítí bolest, jenom nám to neumějí říct. Proto musíme být všímaví. To, že pes jí, neznamená, že ho to nebolí. Bolí ho to a hodně, akurát stále cítí hlad, takže si najde způsob jak se najíst. Zubní kámen trápí hodně pejsků, kontaktujte svého veterináře a nechte si poradit ohledně starostlivosti o chrup.

.

 

Zorinka 9-let a jak jinak než častá diagnoza- pyometra(zánět dělohy). Taková perlička: Majitelé mají ještě jednu fenečku a tá měla taky pyometru pred 6 měsíci. Lidičky, kastrujte fenečky v mladém věku.

 

 

 

Ambra - 2 roky, ruský chrt Barzoj

Ambru přivezli majitelé cirkusu v kritickém stavu s dilatací a torzí žaludku. Tento stav je život ohrožující a vyžaduje okamžitou stabilizaci pacienta a chirurgický zákrok. Typickým příznakem je zvětšení objemu břicha (nafouklé), nutkání na zvracení, těžké dýchání, slabost, kolaps.
Ambru jsme stabilizovali podáním infuzí a dekompresí žaludku. Chirurgická repozice žaludku, odstranění jeho obsahu a následná fixace žaludku k břišní stěně(jako prevence proti recidivě) proběhli bez větších komplikací. Vzhledem k tomu, že slezina již byla patologicky změněná, museli jsme ji odstranit. Hojení a rekonvalescence proběhly bez problémů a já doufám, že Ambru jednou uvidím ve varietním představení, až cirkus opět přijede na Chrudimsko :-)

Majitelé psů, věnujte pozornost následujícím radám:

  • po krmení nechte psa v klidu, žádné běhání ani skákání do auta
  • krmte 2*denně (1/3 ráno a zbytek večer)
  • krmte jenom kvalitní krmivo, které nezpůsobuje kvašení nebo nadměrnou plynatost
  • při podezření na dilataci nebo torzi žaludku jeďte okamžitě k veterináři!

 

 

Fido - 3 roky, kříženec

Fido 2 dny občas zvracel a přestal si hrát, proto ho majitelka přivedla na vyšetření. Ve střevech jsem nahmatala malý kulovitý útvar, dostal léky a infuze - chtěly jsme dostat předmět ven přirozenou cestou. Vzhledem k tomu, že se jeho stav zlepšil jenom na chvilku, Fida jsme v noci operovaly. Ze střeva jsme vyndaly těžkou kuličku o průměru cca 2cm, byla to kulička z myši k PC. Operace a následná rekonvalescence proběhly bez komplikací, pejsek byl 2 dny na infuzích a chodil denně na kontroly. Byl problém udržet ho na vodítku - tento "mlaďoch" vůbec nedbal na to, že je po operaci a nejraději by běhal v parku ještě před vyndáním stehů. :-)
Poučení pro majitele:
V případě zvracení nemůžete vyloučit přítomnost cizího tělesa. Fido tu kuličku našel venku, neviděli ho si s ní   hrát a to je venčen pod pečlivým dozorem majitelky

 

 

 

 



 

 

 

Betty - 9let, anglický kokršpaněl

 Betynka absolvovala již několik zákroků: čištění zubního kamene; trhání zadních zubů-stoliček, protože měla periapikální absces; odstranění nádorů mléčné žlázy.

  Naposledy nás "potrápila" slabostí a odmítáním potravy, včetně pamlsků, po dobu několika dnů. Diagnostikovala jsem Addisonovu nemoc. Je to onemocnění, kdy nadledviny neprodukují dostatek hormonů a tím se narušuje rovnováha elektrolytů v těle. Po nasazení infuzí a dotování hormonů je Betynka opět veselá a při chuti. :-)
  Jak napsali majitelé: "Přejeme pěkný den a posíláme aktuální fotečky z dnešního rána, Betynka je spokojená, veselá, všichni máme díky tomu dobrou náladu! Ještě jednou děkujeme!!!"

 

Baruška- 15 let, kříženec

Barušku přivezli majitelé do ordinace před několika měsíci se žádostí o eutanazii. Důvodem jejich rozhodnutí byl velký nádor v ústní dutině, který zabraňoval příjmu potravy a fenečka již zhubla 2kg. Baruška stále měla radost ze života, tak jsem navrhla majitelům operaci, přestože má nemocné srdíčko a vysoký věk. Nádor se podařilo odstranit, srdíčko to zvládlo a 30min po operaci začala zvedat hlavičku. Za 2 hodiny paní psala sms: "Dobrý večer...Baruška je v pořádku. Už jí a pije, i venku jsme byly. Zatím děkuji."

  Myslím, že každý by měl dostat šanci. Navzdory vysokému věku a pravděpodobnosti, že nádor opět vyroste, těch pár měsíců, co je Baruška veselá a při chuti stojí za to. Důležité je, aby se zvířátko netrápilo a mělo radost se života. Dát šanci je hodně důležité a Baruška ji dostala...

 

Čertík - 7 měsíců, kocourek


  Po autonehodě měl těžce poraněný ocásek (ztržená všechna kůže s nekrózou špičky ocásku). Majitelé Čertíka byli obětaví a 4 týdny ránu ošetřovali, než bylo možné ocásek amputovat a ránu uzavřít. Při zákroku jsem ho na přání majitele vykastrovala, aby ho nelákalo toulat se přes silnici za mrouskajícími kočičkami.

 

 

 

 

 

Deny - 3 roky, yorkshire terier

  Denyho přivezli večer na pohotovost. Byl apatický, odmítal chodit, přes den opakovaně zvracel. Příčinou jeho stavu byla silná dehydratace způsobena zvracením. Bylo nutné okamžitě doplnit tekutiny a elektrolyty, dostal antibiotika, léky proti zvracení a infuzi. Ulevilo se mu, ale ráno po 2. hodině dostal silný průjem (opět ztráta tekutin), proto dostával infuze po celou noc. Ráno byl Denýsek opět veselý, bez průjmu a s chutí k jídlu.
Poučení pro majitele:
  Opakované zvracení nebo vodnatý průjem je vždy důvodem k návštěvě veterinárního lékaře! Ztráta tekutin a elektolytů, které v organismu nedoplníte, způsobí náhlé zhoršení stavu, šok a pak smrt. Zvracení může být také příznakem selhávaní některých orgánů a jiných závažných onemocnění, proto ho nepodceňujte.

 



 

 

 

 

Soki- dlouhosrstý jezevčík, 12let

  Sokinka je po odstranění velkého nádoru mléčné žlázy, který ji
  omezoval svými rozměry.Teď je opět v kondici a hraje si smiley.

 

 

 

 

 

 

 

Sára- 6 let, yorkshire terier

  

Sára potřebovala asistenci při komplikovaném porodu. Porodila 2 štěňátka, ale navzdory stahům porod  nepokračoval. Poslední fenečce jsme pomohli na svět chirurgickým zákrokem. Momentálně se mají všichni
k světu :-)

Sunny- 2roky, perská kočička

  

Sunny měla porodní bolesti několik hodin a byla již vysílená neustálými stahmi, když ji majitelé přivezli do ordinace. Koťata byla velká a přes úzkou pánev by nepřešla, tak musela přijít na svět císařským řezem. Všechny  tři kočičky byly životaschopné a hlásily se o papání. Sunnynka se vzbudila krátce po zákroku a dost se divila, co to kolem sebe má. Trpělivá pani majitelka jí musela s péčí o koťátka pomáhat dokud Sunny nepřevzala všechny mateřské povinnosti na sebe.

 

Annie- staffordšírský teriér, 12let

 Aninka po hárání začala více pít, vyšetřením jsme zjistili vysokou hladinu glukozy v moči a v krvi. Cukrovka, která se objeví v době po hárání je většinou způsobana vlivem hormonů, které blokují účinek vlastního insulinu. Nevýhodou je, že hladina hormonů kolísá a to buď blokuje insulín,který dodávate nebo následkem poklesu hormonů může pacient jít do hypoglykemického šoku. Z tohoto důvodu se doporučuje okamžitá kastrace. Uz den po operaci klesla Aninke hladina cukru v krvi na normál ( z 18 na 6) a nemusi dostávat insulin:-)

 

Koťata-britky

  Hromadná vakcinace 13 koťat v chovatelské  stanici britských koček  byla veselá akce- pochytat všechna poschovávaná koťata byl skoro nadlidský výkon a odfotit všechny- to už vůbec nešlo, takže alespoň ukázka méně známé barvy u britek.

 

 




Viky- 7měsíců, yorkshire  terier

   U malých plemen často nevypadnou některé  mléčné zuby (nejčastěji špičáky), přestože trvalý chrup je již kompletní. Tyto by se měli vytrhnout po 7 měsíci života jedince, ale v případě, že trvalý zub roste nesprávným směrem, je nutno mléčný zub vytrhnout okamžitě.

 Vikynka patří mezi naše rekordmanky, nevypadlo jí 18 zoubků :-)



 

 

 

Medea- norská lesní kočka, 6 let

  Kočička absolvovala čištění  zubního kamene ultrazvukem a  trhání 

  zkaženého zubu, který jí zabraňoval v příjmu potravy.

 

 

 


Valentýn- dlouhosrstý kocour, 15let

  Valentýnek trpí  struvitovou urolitiázou tzn. v moči se mu tvoří krystaly, které ucpávají močovou rouru  a on pak nemůže močit. Onemocnění je pod kontrolou, kocourek baští veterinární dietu.
  Majitelé koček by měli věnovat pozornost tomu, zda jejich kočka není často na bedýnce nebo tam nesedí
příliš  dlouho-může to být prvním příznakem onemocněni, ne vždy je přítomna  krev v moči.

 

 

Betty-12 let, fenka jezevčíka

Bettynka podstoupila operaci nádoru mléčné žlázy. Po roce jsme čistili zubní kámen a také byla nutná extrakce horního špičáku. Navzdory šelestu na srdíčku probuzeni z anestezie zvládla dobře.

 

 

 

 

 

 

Minda Kočková- kočička,1rok

Kočička s pěkným jménem opět  zabřezla ihned po porodu, proto podstoupila kastraci. Doma má kamaráda kocourka, který jí po zákroku krásně přijal. Podívejte se na fotky, co poslali majitelé.
"Dobry vecer,
pani doktorko, kocicku z Pracova, kterou jste dnes operovala, prijal
jeji nerozlucny partak-kocour s laskou a peci, hned si sel olizat....
Posilame par ilustracnich foto v priloze.
Kocicka je klidna a vypada v pohode."

                       

 

Tesák-perský kocour, 12 let

      Tesák není žádný gaučák, ale opravdová šelma a velký lovec. Vždy ho hlídám, aby neskočil po Blackovi, kterého bedlivě sleduje po celou dobu vyšetření.Trpí chronickým selháním ledvin (CRF). Dostává léky na podporu funkce ledvin a veterinární dietu, které zpomalují proces onemocnění již několik let.  Po 2 letech začali Tesáka trápit zoubky. Silný zubní kámen, otlaky  a zánět dásní mu bránili v přijmu potravy. Terapie antibiotiky pomáhala pouze krátkodobě. Navzdory stavu ledvin musel podstoupit ošetření chrupu v anestezii. Narkozu dostal šetrnou, probouzel se již v ordinaci, pak byl ještě na infuzích. Již dvě hodiny po zákroku volal jeho majitel, že Tesáček se s chutí nabaštil, navzdory tomu, že mu zůstalo pouze 5 zubů. Všechny ostatné museli ven.Momentálně je bez  problémů a stále bere podpůrné připravky na funkci ledvin.

   Zubní kámen není kosmetická záležitost jak si myslí mnoho majitelů psů a koček. Jedná se o závažný stav, který v lepším případě končí ztrátou zubů, v horším případě zlomeninou čelisti, zánětem srdečních chlopní a následně chronickým onemocněním srdíčka.Každý majitel by měl dbát na prevenci u svého miláčka a když se problém vyskytne, třeba ho řešit. Ráda poradim :o)

 

 Po nějaké době jsme Tesáčka museli opět uspat a vytrhnout špičák s poslední stoličkou kůli abscesu. Zotavení  z anestezie bylo opět bezproblémové. Aby toho na Tesáčka nebylo málo, za týden sme mu museli  odoperovat levé oko, protože se mu předěravila rohovka a odtekla všechna voda z POK. Specialista byl nedostupný, proto sme se rozhodli pro radikální řešení, jinak by musel být celou noc v bolestech. Nenechal na sebe sáhnout jak ho to bolelo, takže analgetické kapky nepřicházely v úvahu. Při kanylaci nás dodrápal.

Koho by při čtení jenom na chvíli napadlo, že se měl uspat na věky, snad ho přesvědčí citace z mailu majitelů další den po operaci:

"Dobrý den, je na tom čím dál lépe. Už chodí normálně, hodně pije a čůrá, baští paštiku i ty K/D granulky mu chutnají. Teď si právě leží na dece na lavičce venku :-) Jinak spí celou noc v posteli u ségry. Zatím vypadá dobře."
Po pár dnech: "Dobrý večer, jak jsem slíbil, píšu Vám, jak to jde s Tesáčkem. Vypadá to moc dobře, je veselej. Hodně baští a očičko se mu krásně hojí, vůbec mu to nevadí, nechce si to škrábat a pohybuje se v pořádku. V pondělí se stavíme na vyndání stehů. Zatím na shledanou."


Každopádně je Tesák úžasná osobnost, všechno zvládl bez komplikací, stehy má venku a ztrátu oka nepovažuje za handicap-normálně skáče po nábytku.  Úpřimně doufám, že nebude potřebovat doktora delší dobu a bude si užívat spokojený důchod v posteli páničků.

 

 

 

 

 

Micka- kastrovaná kočička, 2roky

Micka přišla domů po 14 dnech v zuboženém stavu. Na zádech měla díry, přes které byl vidět klacek, na který se napíchla. Rány zapáchaly a v jejich okolí bylo několik muších vajíček. Po uspání, oholení, vyčištění a odstranění klacku se zjistilo, že stav je vážnější, než se zdálo na první pohled. Klacek byl situován tak, že utrhl tlusté střevo od svěrače konečníku. Stav byl natolik závažný, že jsme s majitelkou zvažovaly eutanazii, ale nakonec jsme se rozhodly dát Micce šanci. Operace trvala dlouho. Majitelka musela asistovat při rekonstrukci střeva. Rány na zádech vyžadovaly drenáž kvůli výplachům dezinfekcí. Kombinace antibiotik, analgetik a  přípravků na podporu hojení přinesla brzy výsledky.

Již  druhý den se kočička normálně vyprázdnila! Svěrač ovládá, takže nedochází k úniku stolice, který byl velmi pravděpodobný. Zánět ustoupil, za pět dní po operaci byly vyndány drény a za dalších 5 dní i stehy.

Příběh Micky je příkladem úžasného hojení zvířat a chuti k životu. Mám z ní obrovskou radost i když Micka mou osobu bytostně nesnáší a veškeré veterinární úkony musíme provádět za zvýšených bezpečnostních opatření :o)

      

Carry- fenka, labradorský retrívr, nar.2.5.1999

Carrynku trápil v její  12 letech zánět dělohy. Původně měla pouze cystickou hyperplazii endometria, ale na léky nereagovala, stav se zhoršil a změnil v zánět.
 Zánět dělohy nebo častější název -pyometra- je častá  u starších fen cca 2měsíce po hárání. Mezi příznaky patří apatie, nechutenství, zvýšené pití a močení, u otevřené formy pyometry je výtok z vagíny.
Tento závažný stav se musel řešit operací, při které se jí odstranila děloha i vaječníky. Na jednom vaječníku byl 8cm velký nádor. Rekonvalescence proběhla bez komplikací a Carrrynka se má k světu. S její páničkem sme probrali taky chronické problémy s kyčlemi a nasadili medikaci, po které se pohybuje bezvadně. :o)

Carrynka vyhrála v roce 2012 soutěž Chrudimský pejsek jako nejstarší účastník :o)

 

 

 

Kulička- potkánek

 

Potkánkovi bylo nutno amputovat ocásek, který znekrotizoval po pokousání od jiného potkánka. Zakrok proběhl bez komplikací, byla použita anestezie pro krátkodobé zákroky a na obrázku je plně vzbuzená Kulička již 8 minut po zákroku.

 

 

Riky - kříženka belgického ovčáka z útulku, cca 11let
 

   Tato fenečka je bývalá svěřenkyně chrudimského útulku Alík. Její majitel ji nechal uvázanou před útulkem.Trpí závažným metabolickým onemocnením zvaným Cushingův syndrom. Jedná se o hyperadrenokorticismus, t.j. zvýšené vylučovaní steroidů nadledvinkami. Onemocnění negativně ovlyvňuje metabolismus, ubývá svalová tkáň, je neochota k pohybu, apatie, kožní problémy, abnormální žravost a pití, potlačení pohlavních funkcí, velké břicho, tenká kůže...může vzniknout cukrovka,která nereaguje na insulín. Bez léčby pejsci umírají. Je několik možností terapie. U Rikinky byla použitá parciálni destrukce tkáně nadledvin pomocí cytostatik. Na léčbu reaguje výborně, dokonce sme prodloužili intervaly podávaní tablet. Upravilo se pití, zhubla 4kg, zmizelo jí velké břicho, začala hárat, má obrovskou chuť k pohybu...
Léčba byla možná díky hodným lidem, kteří přispěli financemi na sbírku handicapovaných pejsků v útulku. heart
 

          Klienti ordinace přispěli částkou 10 tis.Kč, za co mnohokrát děkuji! yes                       

          Další korunky se sešli na účtu TS a ve firmě Vivantis. Úžasná podpora.yes
Léčba Rikinky by nebyla možná, kdyby nebylo dobrovolníků v útulku, kteří jí věnovali zvýšenou péči počas kritických dnů terapie. Poděkování patří p.Chaloupecké, p.Milfaitové, p.Beranové, p.Urbanovi, p.Bočkovi.....

Na fotce je Riki v útulku před léčbou, všimněte si velkého břicha.
 Rikinka v průběhu terapie prodělala ještě tzv. geriatrický vestibulární syndrom, kdy neudržela rovnováhu a nepřijímala potravu. Opět dobrovolníci pomohli-vyvářeli masíčko, několikrát denně ji kontrolovali...Všechna ta snaha přinesla své výsledky...
 Rikinku si adoptovala mladá rodina navzdory jejímu věku a diagnoze. V terapii nadále pokračujeme a z Rikinky, která byla dlouho v útulku, je opět šťastný pes. smiley
 
Její nová rodina říká:
" Rikinka se má, myslím a doufám, moc dobře. Je absolutně čistotná, na záchod chodí při ranní a odpolední procházce. Jinak má volnost na celé zahradě (1100 m2), ale většinou chce být s námi, spí v pelíšku u naší postele. Rikinka je samozřejmě zlatíčko, chodí bez vodítka, poslouchá, prostě úžasná. Bála jsem se soužití s našimi kočičáky, ale už si zvykají, zatím se nemilují, ale to přijde. Jen se nesmí přiblížit k její misce a kostičce, to pak dokáže i zavrčet a dokonce štěknout. "
 

  Rikinka doma :o)

Nově:

Vzhledem k úspěšné léčbě Cushingu  se u Rikiny obnovilo hárání a tentokrát se k němu "přidal" zánět dělohy. Nechutenství, apatie a velká náplň dělohy - to vše bylo indikací k operaci. Operace byla náročná (hodně krvácela,měla patologicky velké vaječníky) a Riki se špatně budila z anestezie, takže v ordinaci byla dvakrát tak dlouho než jiní pacienti. Riki je bojovnice a když sme ji chtěli naložit do auta, sama do něj vyskočila, čím nás všechny překvapila. Další dny jsem dostávala pouze pozitivní SMSky- je veselá, baští, ránu si nekouše....

 

Dnes už má Riki bříško hezky zhojené a stehy venku. Snad už nebude potřebovat doktora kromě kontrol účinku terapie Lysodrenem.

 

 

 

 

Dusty- kolie, 2roky

 Foto doplníme                                                                                                   

Dusty byl na svém dvorečku a zvědavě vystrčil čumáček přes pletivo, když ho kolemjdoucí pitbul pokousal a způsobil hlubokou ránu těsně pod okom.
Je to paradoxní situace-máte psa na vlastním pozemku, pozemek oplocený, jde kolem  sousedovic pes bez vodítka a pokouše psa za plotem...Ostuda je, že majitel pitbula odmítl zaplatit alespoň polovinu ceny  za sešití pejska, prý si mají postavit lepší plot!  Arogantní jednání některých lidi nezná meze.  Stát se to múže každému, psy se občas chytnou..., ale je třeba se chovat zodpovědně, pomoci s odvozem  psa na veterinu, poskytnout první pomoc, zaplatit škodu a  hlavně- majitel agresivního psa by se měl omluvit. Bohužel v tomto případě neví majitel agresora, co je to elementární slušnost a psa bude nadále pouštet navolno po Nasavrkách než se stane něco závažnějšího...
Kdo nemáte pejska pojišteného na škodu, udělejte to. I  ve finanční nouzi budete moci  zaplatit škodu, kterou nechtíc  zapříčiní Váš pes.

(víc info :https://blackvet.websnadno.cz/Odpovednost-za-psa.html )

 

Foto s náhledem

 

Jessie- bígl, 12let

foto doplníme

Jessie absolvovala trhání zubů, čištění zubního kamene, odstranění nádorku mléčné žlázy.  Její případ zde uvádím jako ukázku pro majitele, kteří nevěnujou pozornost stavu chrupu svého miláčka. Většina majitelů nepozoruje obtíže ( kromě silného zápachu z tlamy ) při výskytu zubního kamene, ale to neznamená, že je zvíře v pořádku. Zvířata se snaží svou slabost nebo bolest ukrývat, jinak by je v přírodě dravci považovali za kořist. Tato vlastnost zůstala i domácím zvířatům a projevy bolesti nebo slabosti ukážou, až když se to nedá vydržet. Jessie nevykazovala žádné problémy, ale při čištění kamene se ukázalo, že většina třenových zubů a stoliček mělo zkažené kořeny, takže zuby museli ven. A umíte si představit, že by ste měli zkažené kořeny zubů a nebolelo by Vás to?

Takže opakuji- zubní kamen není kosmetická záležitost!

 

 

 

 

 

Caty- bichon

 Dnes (sobota) jsem 5hodin asistovala při porodu fenky bichonka Catynky a výsledek stál za to: 7krásných a zdravých štěňátek-3holky, 4 kluci :o) Každý má možnost využít službu-asistence při porodu- jedná se o záruku, že se dovoláte pomoci kdykoli v noci, o svátku a pod. dokud zvířátko neodrodí. Majitelé Catynky využili tuto službu již po druhé a tentokrát byla odborná asistence potřebná. Majitelé taky pomáhali a úspěšně jsme se vyhli chirurgickým zásahům a všechna miminka jsou v pořádku.

  

 

 

 

 

 

 

 

  Nutnost při vakcinaci, jinak by se nám popletli...:o) Po očkování hned spokojeně usnuli, ale to by se na fotce nevyjímalo :)

    No a malá zvědavka objevila střešní okýnko :o) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mia- 4r, york

      

Další asistence při porodu. Mia neporodila štěňata ani po doplnění potřebných látek infuzí, stahy nedokázali posunou štěňátko do úzkých porodních cest, proto bylo nutné udělat císařský řez. Majitelé a praktikantka pomáhali rozdýchávat štěňátka, děkuji za pomoc. Výsledek: 4 zdravá štěňátka, které maminka po probuzení okamžitě přijala a vzorně se o ně stará. :o)

 

 

 

Bettyna - kříženka boxera, 3roky

  Bettynka byla jako štěňátko přehozena přes plot do útulku. Dnes má hodnou paničku a prodáva s ní noviny v trafice. V 10měsících byla kastrována a nedávno jsme odstranili novotvar víčka, který krvácel při divokých hrách s Rexíkem (další pejsek z útulku v rodině). Kéžby si víc lidí pořizovalo pejsky z útulku, Betka je opravdu   úžasná. :))

 

 

  

 

 

 

     před a po operaci

 

 

Annie- brazilská fila, 6 let

  

  Annince narostl na ocase novotvar velikosti tenisovýho míčku. Byl těžký, nemohla ocásek zvednout, stále rostl a vznikaly na něm oděrky. Předchozí lékař to léčil pouze mastičkami, ale ocásek se musel amputovat. Vše zvládla bez komplikací. Během rekonvalescence začala hárat a za měsíc přestala jíst, hodně pila, výtok z vagíny přetrvával. Zhubla 5kg i když opticky měla stále velké břicho, ale to byla obrovská děloha naplněná hnisem s krví, která vážila 3,1 kg! Operaci zvládla hezky, normálně baští a bříško je zahojené :) Dokonce se přestala v ordinaci bát, vzala si piškot a nechtělo se jí po stehách domů :o)  

 

   Anninka bez ocásku  

 

 

 takhle vypadá děloha naplněná hnisem 3,1kg

 

 

 

 

 Dermatologický pacient

Tyto fotečky ukazují kožní problémy u pejska a kožní problém u člověka, co byl s pejskem v kontaktu. POZOR!  Nález na ruce nesouvisí s onemocněním u pejska!  Všichni hned tvrdili, že se jedná o plíseň, ale ruka se vyhojila bez jakékoliv terapie. Pejsek je po léčbě v pořádku.

Je to další důkaz  toho jak zvyknou lidé každý flek na kůži připisovat  zvířatům nebo alergii na ně. A zvířata jsou v tom nevinně ,-)

     

 

 

 

Anetka - Cane Corso, 8let

 

   Anetka je pejsek, který nám dal opravdu "zabrat". Váží 50kg, takže manipulace s ní nebyla jednoduchá. Když jsme jí uspali a byla na stole, skolaboval její páníček a museli jsme volat sanitku. Děkuji chrudimské záchrance za rychlý zásah, protože já se z toho klepala jéště 2dny. Po tomto úvodním stresu jsme šli Anetku operovat. Přístup k incizi do břišní dutiny komplikoval obrovský nádor mléčné žlázy, který se stal tak do obou rozevřených dlaní. Takže kromě dělohy s vaječníky jsme brali taky nádor.  Anetka byla anemická již před operací, protože vysoká hladina estrogenů v krvi, znižovala krvetvorbu. Po operaci odmítala vodu a jídlo, nekomunikovala, odmítala chodit  a já s paní jsme jí musely pokaždé nadzvedávat, aby sme ji trošku stimulovaly k venčení, což se odrazilo na našich zádech... Byla slabá, anemická, vyčerpána zánětem a po operaci, ale největší problém byl, že páneček byl hospitalizovaný v nemocnici a i když měla laskavou a obětavou opatrovatelku, co celé noci nespala, lepšit se začala až páneček přišel z nemocnice. Další den a noc po operaci jsme nocovali s Blackem a Anetkou v ordinaci a dostávala infuze po celou dobu. Dostala neskutečné množství injekcí, protože nechtěla brát léky, nenechala si ani otevřít tlamičku. Odmítala cokoli vypít a pozřít, několik dnů dostávala vodu a tekutou výživu injekční stříkačkou...a první kousek jídla, který konečně  vzala, byl sýr Romadur, když se pániček vrátil z nemocnice! Celý  týden jsme netrpělivě čekali, zda bude její kostní dřeň schopna červené krvinky dotvořit, na štěstí to zvládla, krvinky dotvořila, zánět ustoupil. Až do stehů byla na instantní výživě a občas snědla něco málo  s Romadurem.

 

  toto jsme z Anetky vyndali, nádor jsem raději nefotila

 

     

 takto jsme s Anetkou bivakovali, musela být zabalená, protože ztrácela teplotu. Všimněte si, že hlavičku má položenou na páničkových montérkách a vedle je páničkova pantofle :) Připomínalo jí to domov a po venčení hned položila hlavičku na montérky :o)

 

 

                                             

 

   

 Anetka dnes: rána hezky zahojená, normálně baští a ta grimasa na fotce vznikla tím jak kouše piškot, co  si ode mne vzala. To  mne neskutečně potěšilo po tom všem, co jsme spolu absolvovaly :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lucy-  maltézák, 7let

Lucy je bojovnice, která odmítá jakoukoliv manipulaci a fixaci. Do ordinace přišla kůli obrovskému zápachu, co se kolem ní vznášel jakmile někam přišla. Vzhledem k tomu, že se nenechala vyšetřit, další den jsme jí museli uspat, což nebylo nic jednoduchýho, protože ani po sedaci do svalu nechtěla spolupracovat a musela být připíchávána 3krát než nás přestala ohrožovat. Zuby měla v katastrofálním stavu, 11 jich muselo ven, měla bolavou a zanícenou sliznici ústní dutiny, paradentózu, zubní kámen.

Lucinku sem dávam pro výstrahu všem majitelům, kteří nemají u svého psa respekt a nezvládají fixovat vlastního psa při vyšetrření. Vždy je to na škodu zvířete, protože : nemůžete odebrat krev jako předoperační vyšetření, nemůžete dělat vyšetření srdce( ekg,usg,rtg), nemůžete pejska zakanylovat, nemůžete se podívat jen tak do tlamy jestli tam něco nemá....zkrátka- vždy je to zvýšené riziko, je to na škodu pejska a proto se snažte mít u svého zvířete dostatečnou autoritu, aby jste ho v ordinaci zvládli ,-)

  

 

 

 

 

 

 

 

Kokeš,kocour, 6let

Kokešek má onemocnění velice časté v kočičí populaci FeLUTD (onemocnění dolních močových cest), které se projevuje např.krví v moči, nemožnosti čůrat, nucením na čůrání, tvorbou močových krystalů až zátek atd. Příčin vzniku je mnoho, ale zrovna  u Kokeše je příčina idiopatická. Navzdory dlouhodobé striktní veterinární dietě, správnému pH moči a  pitnímu režimu, se občas u něj vyskytne uretrální zátka, která způsobí neprůchodnost močových cest. Tento stav se musí řešit u něj co nejrychleji, jinak u něj rychle nastává postrenálni selhání ledvin. Jeho majitelé jsou lékaři a jejich nepřítomnost 12h doma stačila k tomu, aby   se  jeho hodnota močoviny v krvi byla 45,5mmol/l    a kreatinínu 751 umol/l . Přitom norma je  močovina do 10mmol/l  a kreatinín do 180umol/l .

 Intenzivními infuzemi  a profesionální péčí jeho páničků se hodnoty krve vrátily do normálu.

 Kokeš není "běžný" pacient. Jako jedna z mála koček musí mít límec o hodně delší než by stačil jiné kočce. Je to "hadí muž" , který se snaží dostat k cévce za každou cenu. Když mu zabráníme límcem, nejakým způsobem si ji vyrve nohou....takže mu vydrží tak 24hodin.

 - detail všité cévky do penisu, která zabezpčuje průchodnost močových cest

 spokojená šelma :)

 

 

 

 

 

Mindík,kočička, 7 let

 

 Kočička Mindík  se stala neplánovaně prvorodičkou ve svých 7 letech. Majitelé zjistili, že je březí až těsně před porodem, když si přišli pro odčervení v domnění, že má tasemnici a z toho se ji zvětšuje bříško. Upozornila jsem je na možnost březosti, doporučila vyšetření. Porod neprobíhal fyziologicky, bylo jí nutno pomoci císařským řezem, při kterém se  také vykastrovala. Jedno koťátko mělo herniu mozku a navzdory tomu, že se narodilo živé, není tento stav dlouhodobě slučitelný se životem, proto jsme ho uspali. Druhé koťátko byl velký životaschopný kocourek, který se okamžitě dožadoval mlíčka. Na fotkách níže můžete vidět jak je obrovský v porovnání se svou mamkou ve svých 10 dnech věku, kdy jsme tahali mamce stehy.

  

 

Jack- nalezenec

 Tento malinký pejsek je velice sebevědomý a jeho ego spolu s hormony ho donutilo se dvořit obrovské feně španělského mastina. Tato snaha sa nesetkala s pochopením hárajíci fenky a jenom jemně ho uhodila hlavou, což stačilo na to, aby jeho oko vypadlo z oční jamky-tzv.prolaps bulbu. Vypadá to děsivě, ale když včas navštívíte veterinárního lékaře, který umí tento stav operovat, dá sa oko zachránit. Bohužel Jack se k nám dostal až po 12hodinách:( Vzhledem k tomu, že nebyl zachován zrak, oční tkáň již byla zanícená, byla provedena enukleace bulbu v celkové anestezii. Po zákroku nebyly žádné komplikace. Jacka čeká ještě kastrace, protože tento "zážitek" ho neodradil od běhání za fenkama. :)

 

kocourek Salem,

   Na fotkách ukázka Salemových kožních problémů. Stav před léčbou a po léčbě.

 

 

 

   

 

                      

 

 

  po léčbě       

 

 

  

 

 

 

 

 

 Johny, labrador

 Johny je tváří našeho Redukčního programu. Je živou ukázkou jednak toho, že i nekastrovaní pejsi mají problémy s nadváhou, ale také toho, že zhubnout se dá i bez pocitu hladu. Johnyho páničkové pečlivě dodržovali doporučené dávkovaní, pravidelně chodili na vážení a konzultace. Výsledkem je pejsek o 7,5 kg hubenejší, který má konečně za hrudníkem "pas", který je pohyblivější, na vodítku lépe ovladatelnější... a stále hubne!

Zkuste se k nám připojit! Je to pro dobro pejska, opravdu nestrádá a děláte to pro jeho zdraví!

 

 

 

 Charlie, labradorka, 9měsíců

 Charlie musela být vykastrovaná hned v průběhu prvního hárání. Vplyvem hormonů jí prolabovala sliznice pochvy a nedala se zpátky reponovat. Takže proběhla současná kastrace a částečná resekce+sutura sliznice pochvy. Charlie odcházela po operaci po svých a byl problém ji udržet v klidu, hned se chtěla hrát. Je to hodně temperamentní fenečka a okamžitě rozmlátila límec, takže uhlídat ji po operaci, byl pro majitele docela "záhul". Dneska už má stehy venku a je v pořádku. :)

 

  Obrázky: zleva prolaps pochvy 2obr., zavedená cévka do močové roury, stav hned  po operaci

 

 

 

 

 

Amálka, york 6let

 

                                                                                                

 Drobunká Amálka(necelých 2kg váhy) přišla s dost častou anamnézou: "je divná" , málo žere, doháráva, je špatná na nožičky.... Palpačne bylo cítit v bříšku něco jako cizí teleso-balónek, ale ji to nebolelo, počet bílých krvinek měla v normě, pouze diferenciální rozpočet nazanačoval zánět  a USG vyš. potvrdilo pyometru. Při operaci byly nalezeny srůsty některých orgánů s dělohou, ale pooperační období probíhalo bez komplikací, Amálka baští s chutí a je veselá.    

  atypicky naplněná děloha

 

 Stázka, morče, 2roky

 Stázku trápil svrab, který se projevuje úporným svěděním, nálezem strupů, ran a hromadou lupů v kožíšku. Svrab se dobře a rychle léčí.

 

 

 

 

           před a po léčbě

 

 

 

 

 

Rita-12let

  Anamnéza Ritušky byla následovní: pár dní míň žere a má problém se zadními nožičkami. Zaujalo mne zvětšené bříško. Neměla výtok z vagíny, ani teplotu, ani žádné zvýšené pití jak u zánětu dělohy bývá. USG potvrdilo obrovskú dělohu naplněnú patologickým obsahem-uzavřetá forma pyometry. Rituška absolvovala operaci před 4měsíci, kdy bylo nutno odstranit nádory mléčné žlázy a teď podstoupila opět narkózu-odstranění dělohy a vaječníků, které byli taky patologicky změněné. Je to moc statečná fenečka, další den na kontrole zvesela baštila piškotky. Celý průbeh hojení zvládla bez komplikací.

   Na první pohled zvětšené bříško

 

 

 

 

 A takhle obrovskou dělohu, včetně nádoru vaječníků měla v sobě -3kg přitom fenka sama bez dělohy vářila 14kg

 

 

 

 

 

 

 

Pepina - 6let

 Opět morčátko se svrabem. Fotečky před a po léčbě. Po léčbě Pepina výrazně přibrala, protože už ji netrápil úporný pruritus. Pepina je bojovnice, která na chalupě běhá po dvorku a zažene i kočku! smiley

 

 

 

 

 

 

 

Mourek - kocour 1rok

 Kocourek se vrátil z venku  s ránou pod ocáskem, přes kterou unikali výkaly, vůbec se nevyprazdňoval přes konečník. Na fotkách je vidět zkumavka zavedena do konečníku a pátradlo (kovová tyčka) ukazující komunikaci střeva s ránou. Po sešití střeva a rány je kocourek fit a vyprazdňuje se tím správním otvůrkem. smiley 

 

 

      po zahojení

 

 

 Králik, morčátko- pouze ukázka jak nemají vypadat zuby a drápky těchto zvířatek

   

   

 

 

 

 

 

 

Max- rhodésky ridgeback

 Maxík je dalším úspěšným účastníkem Redukčního programu. Z původních 44,5kg zhubl na 35,6kg. Váhu si drží, nepřibírá a je ukázkou toho, že i kastrovaný pejsek není automaticky obézní.

 

 

 

 

 

 

 Ronny- bichon

 Ronny byl na procházce na vodítku, když ho jiný pes napadl přes mezeru v plotě. Odtrhl mu kus kůže, amputoval prst v kloubu. Problém je, že na packách není dostatek volné kůže jako na jiných částech těla a proto bylo nutné utrhnutou kůži přišít zpět. Prst a část zhmožděné kůže musela být resekována, proto sutura rány byla pod  tahem. Hojení probíhalo několik týdnů, cca 0,5cm bylo nutno hojit sekundárně kůli nekrotizaci kůže. Dnes je již Ronny v pořádku.

   

Káča- kříženec jezevčíka

Kačenka byla venčená na volno a až doma si panička všimla ránu za uchem. Příčinu jsme zistili až po uspání a oholení srsti. Byla pokousaná i když panička napadení neviděla. Kačka pouze zaběhla za roh poštěkat na ovčandu za plotem jako vždycky. Akurát že ovčanda už měla v plotě díru a stihla přes ní Kačku pokousat, zústal tam kus jejího "skalpu".

 

ERNA, golden retriever, 8let

  Majitele Erny znepokojilo, že míň baští a není aktivní jak předtím, jinak nevykazovala žádné příznaky....USG vyšetření prokázalo pyometru-zánět dělohy  a ještě v ten den podstoupila operaci. Vše proběhlo bez komplikací , na fotce Ernuška dlabe piškotek a v misce vidíte tu "nádheru", co měla v bříšku.

 

 

 

Sindynka, německá doga, 6let

  Na fotce je 12dní po operace torze žaludku a všechno je v pořádku. Pouze rychlé jednání majitelů při "nafukovaní se Sindynky" zabránilo resekci žaludku a odebrání sleziny. Pamatujte, že při nafukovaní pejska třeba okamžitě vyhledat lékaře pro vyločení GDV, protože pejsek je v ohrožení života! Statusy na FB: "můj pes je jako balón, co mám dělat " s komenty: "masírujte bříško, to nebude torze když nezvrací" mě neskutečně vytáčí, protože pejskovi může jít o život a další den může být pozdě! Takže komu doopravdy na pejskovi záleží- okamžitě letí na pohotovost, když se pejsek nafukuje- čím dřív, tím líp!

 

 

 

 

 

 

 

Moureček - kocour senior

 Tento nekastrovaný kocouří záletník se vrátil domů s abscesy na obou tvářích s výraznou zánětlivou kožní reakcí. Je to jedno z najčastějších zranění, které mají kocouři po rvačce.

 

 

 

 

 

 

 tady již kožní reakce ustoupila, byla možná sutura a hojení per primam

 

 

  po léčbě

 

 

Peggy - WHWT

Peggy je pacient s dlouhodobými kožními problémy. Úporné svědění, zarudnutí kůže, strupy, lupy...kožní potíže vypadají podobně a příčiny hledáme postupně. DERMATOLOGICKÝ PACIENT musí chodit pravidelně na kontroly. To je základ terapie u komplikovanějších případů. Hodně lidí po první návštěvě, kdy dostane léky a pejsek se zlepší, nepřijde na kontrolu. Po čase se stav opět zhorší, dostanou stejné léky a tento koloběh se opakuje. Majitel má pocit, že léčba nezabírá, změní veta, ale dokud nezmění svůj přístup, úspech není zaručen.

U Peggynky tento problém nebyl. Panička s ní chodila pravidelně na kontroly, dodržovala léčebné postupy a dlouhodobé potíže zmizely.  Samozřejmě je nutná stálá péče, aby kůže zůstala zdravá, jinak by se problémy vrátily. Tzv. "naordinovaná údržba"  stačí k tomu, aby se nevrátil stav, kdy se celou noc drbala a nemohla spát.

   

 

   

 

 

Tady jsou fotky po léčbě, kde je vidět, že hezky zarostla, ustoupilo zarudnuti, svědivost taky nebyla, ale vzhledem k náchylnosti ke kožním problémům, pokračuje v  podpůrné terapii.

 

 

 Peggynka měla taky zánět dělohy. Její panička se hodně bála anestezie, proto byla zahájena konzervativní terapie. Jenomže u Peggy se vyskytly nežádoucí účinky na injekce, tak se operaci nevyhla. Všechno proběhlo bez komplikací.

Osobně preferuji chirurgické řešení, protože záněty dělohy mají tendenci se opakovat.

 

 

 

 

 

 

Jessie, LR, 8let-  taky pyometra

 

 

 

 

Ura -hrubosrstý jezevčík, 7let

Urinka byla napadena velkým psem. Zranění krku bylo natolik vážné, že svaly krku nedokázaly zvednout hlavu.

Představte si, že vidíte pejska, který opírá hlavu nosem o stůl, na krku má díru, kde vidíte obratle, všude se valí krev a vypadá to , že pejskovi ta hlava každou chvíli upadne. Operace trvala  několik hodin, léčba několik týdnů, byla nutná další reoperace, ale Urinka to zvládla. Zvládla to díky

svému pánečkovi, který jí dal šanci a trpělivě ji ošetřoval, protože schopnost zvednout hlavičku získala až po několika týdnech.

  toto jsou fotky před  druhou operací, kdy to už vypadá opravdu hezky

 

 

Čip - čivavák- podstoupil kastraci a už se nemusí trápit háravými fenečkami, které nikdy nebude mít

Sindy -bígl- prvorodička.

Potomek musel na svět císařským řezem, ale apetít měl hned výborný :)

 

 

 

 

 

 

Nor - akita inu - měl nádor na ocásku, který jsme amputovaly. Lidičky, když Vám nějaký veterinář řekne : " Nebudeme operovat. On mu tam naroste jako květák a pak odpadne.", okamžitě běžte k jinému doktorovi! Nádory rostou, nekrotizují, zapáchají a pokud to zdravotní stav pejska dovoluje-OPERUJEME.

 

   BADY -kokr, 12let

 Po operaci othematomu, odstranění zubního kamene.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bela- NKO,1rok

Operace vchlípeného víčka-entropia. Na fotce stav po operaci. Před zákrokem se odfotit nenechala, oko stále zavírala a nepostála na místě, bála se, že budeme do oka něco kapat a tomu se Belinka urputně brání.

 

 

 

 

 

 

 

Baruška-12let

 Odstranění zubního kamene a trhání zubů

 

 

 

 

   

Žofka -9r.7kg, jezevčíčka


  Žofka po operací močových kamenů, kterých měla opravdu "požehnaně".

    

              

Podívejte na velikost kamenu v porovnání s močovým měchýřem

   

 

   Brita -BSP,7let

Brita měla před operací 67tis. bílých krvinek (norma je do 17tis), anémii, takže i v labáku se podivovali. Škoda, že se nedá odfotit zápach, který se kolem šířil, bylo to dost i na silné žaludky. Když k nám Brita přišla, již na ni sedaly mouchy, nejedla...operaci zvládla výborně, vše bez komplikací. Brita se v minulosti chovala v ordinaci vždy odměřeně, ale hned druhý den po operaci se do ordinace těšila, vrtěla ocáskem, bylo vidět, že ví, že jsme jí pomohly. Dnes jsem vytáhla stehy, ranka hezky zahojená. Jako bonus mi Brita skočila na ramena, že si spolu zatancujem. Takovou důvěru nikdy u nás neprojevovala, takže mám z ní radost :)

 

 

Eli -york, 8měs.- po neplánovaném krytí se objevil z vagíny hnisavý výtok, usg potvrdilo zánět dělohy,  provedena operace. Na obrázku je vidět, že se nám povedla opravdu malinká operační rána.

 

 

 

.Zina-NO, 22měs

Zina ve svých 22měs měla již druhý krát zánět dělohy. Předchozí lékař aplikoval psí "antikoncepci". Opravdu nedoporučuji řešit potlačení pohlavního cyklu u feny pomocí hormonů.

  

 

 

 

 

 

Karel- 1,5 r

  Kocour Karel miluje auta. Usadil se v motoru,ale po nastartování, v něm uvízl. Nohy a ocas se mu zasekli  v motoru. Karel řval bolestí a kousal do hadiček kolem, jsme rádi, že se ještě neotrávil nemrznoucí kapalinou, vzhledem k tomu, že hadičku prokousal. Část motoru bylo nutno rozmontovat, aby se dostal ven.Ocas byl na vícerých místech poraněný až na kost, a kůže byla taky roztržena podélně hned 1cm od konečníku. Byla nutná amputace a co se dalo, se sešilo, dnes je Karel fit a připomíná ocáskem rysa.

 

  

 

 

  Endy- odstraněno nesestouplé varle z třísla.  Endy je nezmar- rozbil několik límců, rána se opakovaně sešívala ještě 2*. Musel mít límec, náhubek a ješte ušitou kombinézu. Opravdová katastrofa udržet ho od rány pryč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Návštěva z kosmu :) Koťátka maminka přestala kojit, měla obrovský zánět mléčné žlázy, tak se dokrmovala ručně. Návštěva kůli vakcinaci.

 

 

 

 

Fluoresceínový test- to zelené je poraněná rohovka od osiny, která zůstala ve spojivkovém vaku. Sallynce se rohovka po kapičkách hezky zahojila.

  

 

 

 

 

 

 

 

   Kočka je pohlavně dospělá již v 6.měsíci, takže i když je drobounká, nečekejte na nic. Některé kočky mají kolem 2kg i v dospělosti, ale to nám nebrání v kastraci.
U téhle 2kg kočičky stále čekali na radu veta, až naroste do 4kg a ona musela nakonec podstoupit císaře, koťátko se zaseklo v porodních cestách a umřelo, dalším byl problém najít domov. Takže si pamatujte, že od půl roka věku může zabřeznout.
Útulky jsou plné, nemnožte!
Kočičky kastraci snáší dobře, ranka je malá, dělá se to v anestezii, dostanou léky proti bolesti a další den mohou běhat po dvorku.

 

 

 

 

 

  Ushi -2roční kocourek se selháním ledvin.Ze začátku zvracel a bojoval při každém pokusu o manipulaci. Po infuzích  a lécích se mu ulevilo, hodnoty v krvi klesly a manipulaci v ordinaci začal lépe snášet. Stále bere léky na podporu ledvin a baští veterinární dietu. Ale že nebyl kastrovaný a začal domů chodit jak válečník (na fotkách faciální absces s punktovaným hnisem), musel být vykastrovaný. Anestezie se přizpůsobila jeho stavu, úkon i hojení zvládl bravůrně.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kočička Anička si rozřízla břicho pravděpodobně o plot. Na pohotovosti jsem jí ho sešila. Vzhledem k tomu, že rána byla infikována, nedal se zákrok spojit s kastrací. Takže ta ji čeká po dohojení.

 

   

 

Endy 10let-královský pudl, kardiak. Operace nádoru varlat.

 

  

 

          

Kočička Carrie ve 14-letech podstoupila čištění zubů, vytrhla se stolička a taky se odoperovala velká cysta na tváři. Zvládla to bravůrně.


 

 

Tohle je Beruška právě po stomatologickém zákroku. Má 13let a předoperačním vyšetřením se odhalilo začínající selhání ledvin, přitom majitelé na ní žádnou změnu nepozorovali. Tím, že se odběr udělal včas a zahájila léčba na zlepšení funkce ledvin, se stav stabilizoval na tolik, že mohla podstoupit plánované trhání zubů. Anestezie se přizpůsobila nálezum, probuzení proběhlo bez komplikací, průběžne byla na infuzi. Jelikož nemohla dostat léky proti bolesti(znižují prokrvení ledvin), dostávala homeopatika a vše zvládla na jedničku.
SMS další den:
"Pani doktorko, hlásím, že Beruška je v pořádku. Normálně jí, mazlí se, energie má na rozdávání. Kanylu jsme vyndali."

Preventivní odběr krve doporučuji každému geriatrickému pacientovi, pomůže odhalit problém dříve než pacient začne kompletně selhávat. Lidem taky berou krev na preventivce.
Uvědomte si, že 1rok života psa je cca jako našich 7let. A myslíte, že v důchodovém věku budeme mít po 7letech stejné výsledky? Kéžby smiley Přeji to všem, ale raději bych to kontrolovala.

 

 I takhle mohou vypadat zoubky 2leté yorkšírky. Mléčné zuby spolu s trvalými ve stylu žraloka+ nánosy zubního kamene. Mléčné zuby se vytrhly, rány sešily, kámen očistil, na záver proběhlo leštění skloviny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tohle je 8-letá Fífa.
Prodělala oboustranní mastektomii a kastraci. Nádory měla rozlezlé v průběhu celé mléčné žlazy.
Víte o tom, že když necháte fenečku vykastrovat do 3.hárání, markantně znížite výskyt zhoubných nádorů mléčné žlázy?
Majitelům Fífy tohle nikdo neřekl a veterinář jim píchal pravidelně antikoncepci.( z příbalového letáku jedné antikoncepce:"Podání progestagenu..., se musí provádět obezřetně v důsledku možného stimulačního,účinku progestagenu na proliferaci tumorů.")

Lidi, kastrujte!
V ordinaci mi klienti pravidelně říkají:"Kdybychom to věděli, nechali bychom ji vykastrovat mladou."
Kastrací předejdete:
- neplánovaným potomkům feny
- omezenému venčení kůli hárání
- falešné březosti
- nádorům mléčné žlázy, které opravdu trápí hodně starých fen...nádorům vaječníků, dělohy(ty nejsou tak časté)
- zánětu dělohy, který je taky velmi častý u starých fen a je to velice závažný stav
- občas se po hárání vyskytne cukrovka kůli hormonálním změnám.
Kastraci opravdu doporučuji každé feně. Nejenom kůli tomu, že jsou útulky plné zvířat bez domova a problému udávat štěňata, ale taky z důvodu zdravotních.
Fenečky jsou druhý den po zákroku čilé a napochodují do ordinace pro piškot, některé mě i povalí mezi dveřmi. Zvládají to opravdu dobře, samozřejmě berou léky proti bolesti. Majitelé jsou vždy milo překvapeni.

 

 

Matýsek-

3-týdenní koťátko maminka odmítla, bylo slabé nezvedlo ani hlavičku, podchlazené,teplota neměřitelná. Povedlo se ho udržet na živu umělou výživou. Maminka ho odmítla, protože byl slabý, hned po porodu znovu zabřezla s kocourem a nová březost se zvrhla v zánět dělohy. Po operaci nastal happy end, maminka svého odvrženého synka znovu přijala.

 

 

 

  výtok z vagíny maminky a děloha po operaci

 

    happy end

Líza  kočka 10let

Až se bude opět někdo schánět po antikoncepční tabletce pro kočku, ukažte mu tenhle obrázek-děloha plná hnisu.
Kočička má 10let, pravidelně dostávala "antikoncepci", skončilo to zánětem dělohy, teď jsou ještě obavy ze septické peritonitídy a rozpadu sutury, jelikož ten bordel přesakoval do břicha.
Takže antikoncepce se opravdu "vyplatí"...nejenomže několikrát přeplatili kastraci, ale zvířatko je v ohrožení života.
Lidi nedavajte kočkám antikoncepci. Kastrace stojí cca 1000kč, ranka je malinká, kočka je hned ok, tableta nestoji za to riziko.

Líza vše zvládla a teď je již ok.

Erna ZR 12let

Nevypadá to zhoubné, že ne? A přesto se jedná o zhoubný mastocytóm. Malignitu kožního útvaru nedokážete posoudit "okem", musí se udělat cytologické nebo histologické vyšetření. Tenhle nádor byl odebrán s velkým okolím, aby byla jistota, že bude všechno pryč.

 

 

Rin- alergická reakce na štípnutí hmyzem

Jako prvni pomoc můžete podat Zyrtec(Zodac) 1tbl/10kg váhy psa.

 

 

 

.15-letá fenka Gambi (ZR) s pyometrou

.

Gambi, fenka zlatého retrívra, přivedena v 15letech do ordinace, že se pánovi nezdá, před týdnem byli u pana doktora XY.., ten prý řekl, že to je zánět žlázek, dal antibiotika na týden. Fenka měla hnisavý výtok z vagíny, USG potvrdilo zánět dělohy, odbery krve ok na ten věk, tak hned v noci se operovalo. Gambi hned po sundání z operačího stolu byla napojená na infuzi a zabalená do dek s vyhřívací dečkou. Gambi, bojovnice, všechno ustála bez problému, dnes jsem tahala stehy, rána hezky zahojená. :)

  i takhle se da dopravit do ordinace  laugh Denýsek zvládá alternativní dopravu  bravůrně

 

 

 

 

 

 

 

 

  to bile na prste, je struvitovy mocovy pisek, ktery ucpal mocovou rouru kocourka Myšánka. Na tak  maleho pindoura to bylo opravdu hodne...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kocour Čiči- pozůstalost po mojí milované starence, potřeboval operaci přes vánoční svátky

 

  

 

 

 

 

 

Denny 6let- odstranění zubního kamene ultrazvukem, leštění zubů, trhání stoliček, odstranění útvaru na hlavě. Denny zůstává v naší péči kůli redukci hmotnosti.

 

Freťák Oscar po kastraci měl zajištěné hlídání a 2hodiny po zákroku odcházel po svých smiley

 

  Kocourekk Oliver si představuje vakcinaci v jiné poloze laugh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Kattynka -asistence při porodu, první štěňátko bylo zaseklé v porodních cestách 15min, musela se provést tzv.epiziotomie. Zbytek porodu probíhal bez problému.

 

 

 

 

 

Nador varlat u 14,5leteho Maxe 

 

 

 

 

 

Anestezii zvladl Max bez problemu a "po svých" odesel do auta. :) viď video

https://www.facebook.com/375954145779760/videos/1691957337512761/

 

Noopy-operace pyometry

 

Sára- bandog

Po pokousání fenou ze stejné smečky, bylo oko vytržené z očního důlku, porušena rohovka, bohužel porušen i oční nerv, tak oko muselo být odstraněno. Sára, úžasná fenečka, na mně  vrtěla ocáskem již v době probouzení. Zvířátka mají obrovskou radost ze života.

 

 

Nedávejte antikoncepci vaší kočce, kastrujte! 
 

Na obrázku děloha naplněná hnisem, v břichu již srůsty omenta s dělohou,

prosak obsahu dělohy do břicha.

Kočička Zuzka je již v pořádku.

Křeček Flu- při příchodu do ordinace a při odchodu 

  

Kocicka Činda ,13let.

Privezena silne dehydratovana v lateralni poloze, kdy nebyla schopna zvednout ani hlavu, nereagovala na podnety...Trvalo ji 10dni nez se dala do poradku(dekuji panickum,ze vytrvali,jelikoz jini by to uz vzdali), mela hodne infuzi, hodne antibiotik ... 43tis.leukocytu se u vykastrovane kocky nevidi kazdy den. Fotka delana pri kontrolnim odberu, kdy uz nam patricne "nadavala", at ji dame pokoj. 

 

 

 

Kočička Kréminka se původně jmenovala Krémeš, jelikož si děti mysleli, že mají kocourka. Pak kocourek porodil a je z něho Kréminka. Bohužel ještě počas kojení začala mrouskat a ve snaze dostat se za kocourem, uvízla ve ventilačce. Lidi, síťujte si okna a zabezpečte ventilačky! Při první návštěvě vůbec necítila levou packu, nemočila, muselo se jí pomoct. V pravé cit měla a omezenou hybnost. 

 

 

Teď už sama vyprazdňuje, cit do nohy se jí vrátil, už skáče přes plot a samozřejmě je po kastraci.

 

 

 

Melisa, 11let,Chodský pes


Týden po odoperování zánětu dělohy si vzala ode mne i piškot. :D 

Lidi, kastrujte ty feny! Ušetříte si hromadu nervů. Když pod kudlu jde stará fena s nedostatkem krevních deštiček, která krvácí ze všeho, co může krvácet, operujete do půlnoci...není to procházka růžovou zahradou.

 

 

 

 

Tohle měla Meliska v sobě-děloha plná hnisu. A pozor! Majitelka přišla do ordinace s anamnézou:"méně žere, občas pajdá na nohu"

A tohle jsem si všimla již u vícerých majitelů, že nemají ponětí, že fenka má výtok z pipiny, ale pozoruji pouze menší žravost, zvýšené pití, neochotu k pohybu.

 

Na obrázku není nádor méčné žlázy, ale tříselná kýla u fenky tibetského španěla připravena na operaci.

Samozřejmě je po operaci a vše zhojené jak má být.

 

 

 

 

 

Občas fixujeme kočku vším, čím můžeme laugh

 

 

 

 

 

 

 

Riki, je povahově úžasný pejsek. Miloučký, šikovný, pochází z útulku. V adopční smlouvě měl podmínku kastrace, takže na fotce je z návštěvy, kdy přišel na stehy po kastraci.  Je to opravdové zlatíčko, hodil by se na canisterapii (občas ho majitelům závidím, protože můj pejsek na canisterapii vlohy nemá a tak ráda bych chodila do domova důchodců spestřit seniorům den )

 

 

 

 

 

 

Štěňátka při vakcinaci se i pohrají, zapomenou na nepříjemný štípanec a další krát se těší do ordinace. smiley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Uz jste tahali psovi kliste z jazyka? :D 

Dáte povel: "ááááááá" (pejsek otevre hubu jak je zvykly, kdyz mu tahate z huby kousky rozkousaneho klacika)
Pak uchopite cely jazyk do ruky,povytahnete ho, druhou rukou rychle pinzetkou kliste vytocite a u tohoho furt rikate "áááááááá, jsi šikovný" :D 
A JE TO! :D 
Ten muj pes je trpelivy poklad.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kdyz je vsude hic a vy mate v ordinaci podchlazeneho pejska...vzhledem k tomu,ze v ordinaci mam celkem chladek a venku bylo 30°C, vysoupla jsem je na ulici. Lide v krataskach se divili, ze pejska balime do deky. Kazdopadne tenhle zpusob ohrevu byl rychlejsi nez klasicka termodecka.

Pobyt u vody muze skoncit ohrozenim zivota pro pejsky, co neznaji miru a nevedi,kdy skoncit. Rogue ma 1,5 roka a byl pri vode cca 30min., kdy lital, kousal vodu, polykal vodu. A spolykal tolik vody, ze za chvili zvracel vodu, kadil vodu, zacal byt malatny,tezce dychal, s kazdym vydychem stonal(to bohuzel na videu slyset neni,jelikoz muj stary fotak neni kvalitni, 10cm sliny ma jiz taky utrene). 

Normalne je to temperamentni pejsek,ktery chvili neposedi...ted bezmocne lezel, podchlazeny, rozsireny zaludek vodou, rozsirene streva vodou, bolave bricho, slintal...pri delani USG lezal na boku a u toho cural, vubec si toho nebyl vedom. Z vysledku krve rozhozeny ionty...takze to zestrucnim:kdyby okamzite nedostal pomoc, byl by dneska mrtvy. Na to stenani pri kazdem vydechu nezapomenu.
Rogue je jiz v poradku a davam to sem jako vystrahu pro hyperaktivni psy.

https://www.facebook.com/375954145779760/videos/1088753974626504/

 

Bruno ochrnul v 7-mi letech, operace by mu již nepomohla, tak vyfasoval vozíček

https://www.facebook.com/375954145779760/videos/250357265842429/

 

 

 

 

 

Tohle je velmi škaredé onemocnění: hnisavá rýma, vředy rohovky na obou očích,boláky v ústní dutině, velká bolestivost nosu-Calicivioza.

Líza bojovala dlouho a statečně, dnes již vyléčena.

 

 

 

 

Ellinka podstoupila chirurický zákrok, při kterém jsme odstránili patologický útvar na nožičce.

  

 

 

 

 

Nikita spadla ze schodů a do ordinace v noci přišla s příznaky traumy mozku, což je život ohrožující stav. Dostala hromadu léku na snížení tlaku v mozku a vzhledem k závažnosti stavu jsem si ji v noci vzala domů na pozorovánía další medikaci. To jsem ještě netušila, že jakmile se ji uleví a  udrží rovnováhu,  že se mi nacpe do postele! Takže spala na mém polštáři, Rin se výjimečně taky nacpal do postele a já ji celou noc hlídala.  Dnes je holčička v pořádku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Králíček s vyléčenýmí kožními problémy (vypadaná srst pod krkem, lupy po těle, otlaky na tlapkách, šupiny na packách)

 

 

 Jessinka v 11-letech podstoupila v noci akutní operaci.  Měla zánět dělohy, velmi silný zánět probíhal v těle. Představte si, že mladých vývojových stadíí bílých krvinek je normálně 1-2%, Jessie měla 35%! Také jí za posledních 14dní narostl nádor na mléčné žláze. Ten se nacházel v blízkosti původní incize, takže jsme ho odstranili taky v rámci jednoho zákroku.

Další den po operaci začla jíst a byla veselá, Dnes už má stehy venku a dovádí jakoby jí nikdy nic nebylo :)  smiley

 

 

Beník má pouze 7let a už má 2 endokrinologické nemoci: má cukrovku v kombinaci s Cushingovým syndromem, což léčbu cukrovky nesmírně komplikuje. Terapie je náročná jak finančně tak časově, ale Beník a jeho pániček jsou opravdoví bojovníci a dodržují veškeré pokyny.

Zvětšené bříško, řídka srst, vypadaná srst, zvětšené játra,zvýšené pití, žravost, úbytek svalů-to všechno jsou příznaky Cushingovho syndromu neboli hyperadrenokorticismu. Komlikací je pak cukrovka a zánět slinivky.

 

 

 

 

 

 

Kočička Amálka ve svých 19ti letech podstoupila ošetření zoubků. Pod nánosy zubního kamene bylo vidět na 5ti zubech resorptivní léze a špičák byl podhnisaný, takže všech 6 zubů muselo ven. Probouzení z narkozy standardntní i v takhle požehnaném věku ,-)

  

 

 Sára přišla s anamnézou: žere, pije, ale není to ona. Neraduje si, neběhá.  Po odběrech se potvrdilo podezření na onemocnění přenášané klíšťaty  a to hned dvě : anaplasmosa a borelioza. Dnes je již v pořádku.

 

 

Letty po kastraci. U malých a mladých fen, kdy bereme pouze vaječníky je ranka opravdu miniaturní.

 

 Kastrační ranka u menších fen není nijak velká v porovnání s kočkou. Fenka shi-tzu 7kg

 

 

 

 

 

Kastrační ranka u fenky JRT

 

 

 

 

Kastrační ranka u kočky

 

 

 

 

 

 

 

 I takhle může vypadat kůže u kočky s alergií na blechy

 

 

 

 

Odstranění nádoru u morčátka

    

 

Seznamte se s Nelinkou: NO, 12let, hluchá, po mrtvici, spondyloza, chronická keratitída. Dost diagnoz. Když k nim přibudl zánět dělohy a Nelinka nedokázala ani chodit na zadní packy, moc jsem nevěřila, že to zvládne s těmi nožičkami. Ale panička byla neodbytná, že to musíme zkusit a Nelinka dnes opravdu chodí a hlídá opět na dvorku

  

 

Operace ateromu u morčátka

 

 

 

Tohle koťátko si vytrpělo hodně bolesti než jsme mu to obrovské oko změněné glaukomem, vředem rohovky a infekcí, vyndali. Ještě zvládnout přidružené infekce a bude v pořádku.

 

 

 

 Kastrace koček přes kastrační program KasPro

https://www.kasprocats.cz/cs/jak-fungujeme

 

 

 

 

  Akutní operace 7leté Amandy, které praskl nádor na slezině a hrozilo, že vykrvácí   do břicha. Je v pořádku, chytli jsme to včas. Na fotce je vyoperovaná slezina, ta   obrovská boule v středě tam vůbec nemá být. Normální slezina je ploská jak v levé   části sleziny na fotce. Vše ostatní je patologie.

 

 

 

 

 Tohle nejsou hovínka. Jsou to gumičky do vlasů, ktere zbaštil kocourek.   Pak   zvracel, nepapal, byl dehydratovaný, když k nám přišel. Dvě   gumičky měl v   žaludku, jednu v tenkém střevě. Po operaci je v pořádku. 

 

 

 

 

 

 Kdo nastraží železa na kuny by měl vědět, že je to jednak protizákonné a jednak     na  to doplatí jiná zvířata!
 Kočička Máňa se chytla do želez ocáskem a neskutečně trpěla než se v   zuboženém  stavu dostala do bezpečí domova. U kořene ocasu má kolem dokola   jasnou cik-cakovou ránu typickou pro železnou čelisťovou past. Ocásek jsem   amputovala a je v pořádku.

 

 

  Matýsek má  tetanus. Oční víčka jsou napnuté kůli tetanotoxínu a proto vidíme   oční bělmo. Kdyby byl krátkosrstý, byly by vidět i vrásky na čele a taky by bylo   viditelnější zmeněné postavení uší. Naštěstí jsme diagnozu odhalili hned, takže     díky lěčbě nedošlo  na nejhorší. 

  Proti tetanu rádi vašeho pejska naočkujeme, revakcinace nutná a pak imunita drží   2roky. Vakcína se musí aplikovat do svalu a nesmí se kombinovat s jiným očkováním. Vstup tetanových bakterií do těla je přes ránu na těle, zatržený drápek nebo u štěňat při přezubování.

 

 

 18-lety kocourek zacal mit neurologicke zachvaty. Ne, nebyla to epilepsie, ale zachvaty   zpusobene hypertenzi. Timeckuv systolicky tlak cinil rekordnich 250 a to jsem si   myslela,ze tlak 220 u meho psa nikdo neprekona. Omyl. Hypertenze ohrozuje ledviny,   zvire muze oslepnout a taky zpusobuje zachvaty. U kocek je dulezite mereni krevniho   tlaku. Jako jedine pracovisti v Chrudimi vlastnime doplerovsky tlakomer a nabizime   tuhle  sluzbu jiz druhym rokem. Monitoring tlaku se doporucuje uz od 7let veku. Tenhle   kocourek mel diky tlaku neurologicke problemy a zacinal se zvysovat kreatinin v krvi,coz jiz znaci ohrozeni ledvin. Po nasazeni leku zachvaty prestali a tlak jiz je v norme. Pravidelne kontroly jsou dulezite pro upravu medikace. Bez tlakomeru by nebyla mozna spravna diagnostika a lecba. Mereni tlaku u nas stoji 250kc, nikoho to nezruinuje a muzete zabranit mnoha problemum.

 

 

 

 

  Myslím, že jsme opravdu jedna z mála veterin, kde mohou majtelé přespat se     svým   pejskem po velmi těžké operaci do rána. Není to běžná situace, ale někdy   jsou pacienti nestabilní a v kritickém stavu např. po operaci torze žaludku, resekci   střev a není možné je pustit domů. Není to síce pohodlné a většinou se naspí   velmi málo, ale pacienti jsou klidnější, že mají pánečky u sebe. A pro nás je   nejduležitější vždy pacient a ne naše pohodlí.