Veterinární ordinace Blackvet neboli "U Blacka"

Čipování

 

  Čipování zvířat
 
Čipování je označení zvířete mikročipem, který se aplikuje sterilní jehlou pod kůži na levou stranu krku nebo mezi lopatky. Mikročip je sterilní, je velikosti zrnka rýže a nic nevyzařuje jak se někteří majitelé mylně domnívají, ani neurčuje polohu GPS. Aplikace čipu není nijak zvlášť bolestivá, proto není nutná anestezie, je to taková větší (já říkám kravská) jehla. Každý čip obsahuje unikátní kombinaci čísel, proto se zvíře označeno čipem nedá zaměnit s jiným a při jeho zaběhnutí se a následném nalezení je možné vyhledat majitele v registru čipovaných zvířat . Veterináři registrují pouze pasy do Registru KVL. Do registru čipů si musíte pejska zaregistrovat za poplatek sami, k některým čipům je registrace zdarma.

ÚTULKY JSOU PLNÉ ČIPOVANÝCH PSŮ, PROTOŽE JE NIKDO NEZAPSAL DO REGISTRU ČIPŮ A NEDÁ SE DOHLEDAT MAJITEL! Proto na to nezapomeňte!

Existuje vícero registrů čipů, stačí si vybrat:

http://www.narodniregistr.cz/

 http://www.identifikace.cz/

http://www.backhome.cz/

 https://czpetnet.cz/czpetnet/nove/index.php

http://www.iftaregistr.cz/

 V dnešní době se běžně kradou psi uvázaní před obchodními řetězci a následně prodávají. V případě, že psa vypátráte a nemáte ho tetovaného nebo čipovaného, nemáte jak dokázat, že je to zrovna Váš pejsek. Fotky ani očkovací průkaz nejsou důkazem. Zvlášť u psů bez PP těžko rozeznáte např. dva stejně veliké a ostříhané jorkšíráčky a policajt bude pouze krčit rameny a neurčí komu pejsek patří, když každá strana tvrdí, že je jeho. Možná se uklidňujete myšlenkou, že pejska nikde neuvazujete, ale jedné paní v Slatiňanech ukradly jorkšíra z oploceného pozemku, následně ho prodaly jiné paní na nádraží. Naštěstí vše dobře dopadlo, protože se potkaly v ordinaci a pejsek se nakonec vrátil domů.

   Město Chrudim podporuje čipování formou úlevy z daně za pejska, takže se Vám (pokud máte pejska přihlášeného v Chrudimi) náklady na čipování vrátí a ještě vyděláte :)

  Vždy je vhodné napsat na obojek telefon majitele psa nebo adresu, protože k přečtění čipu je nutná čtečka, kterou bohužel menší útulky většinou nevlastní, což může pobyt v útulku prodloužit než přijde veterinář. Telefon na obojku přečte kdokoli a okamžitě může kontaktovat majitele zaběhnutého pejska. V případě, že obojek ztratí nebo mu ho někdo vezme, může se "tulák" spolehnout, že páníčka dohledáme podle čipu.

MVDr.Zuzana Mravíková